Turkowskie dzieło J. Mehoffera

Neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został wzniesiony w latach 1904-1913 wg projektu Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Położony jest on południowo-wschodniej części rynku, praktycznie w samym centrum miasta. Jego monumentalny charakter oraz wybitne dzieło w nim zawarte sprawiły, że gmach kościoła urósł do rangi „architektonicznej wizytówki” Turku.

Na parę lat przez II wojną światową całe wnętrze kościoła NSPJ zostało zaprojektowane i wykonane przez młodopolskiego twórcę Józefa Mehoffera oraz studentów Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, której artysta był w tym czasie rektorem. Poza pięknymi witrażami i polichromiami wykonał on również obrazy oraz projekty mebli.

Wszystko to stało się za sprawą ks. Józefa Florczaka, który podczas pobytu w Rzymie zaprzyjaźnił się z Józefem Mehofferem. Kiedy po powrocie do kraju ks. Florczak objął stanowisko proboszcza parafii NSPJ, zaprosił do siebie tego wyśmienitego artystę.

Najprawdopodobniej pierwsze prace nad wystrojem świątyni rozpoczęły się 1932 roku. Aby zebrać pieniądze niezbędne do zakupu drogich farb i innych komponentów zawiązano „Komitet Malowania Kościoła”. Pracę wspierali również dziedzice z okolicznych folwarków, jak i zwykli ludzie, którzy dostarczali artystom żywność.

Mehoffer zaprojektował, a następnie, z pomocą swoich studentów, wykonał polichromie. Czerpał w pełni ze sztuki ludowej, łącząc motywy słowiańskiego matecznika i biblijnego Jeruzalem. Następnie wykonał kartony witraży, a w międzyczasie namalował 14 Stacji Męki Pańskiej oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na sam koniec zostawił sobie wykonanie projektów umeblowania kościoła.

W swoich polichromiach wykorzystał motywy starotestamentowych Namiotów Spotkań, aniołów ubranych w staropolskie stroje ludowe, a także licznych świętych. Jego dzieło charakteryzowały żywe kolory, ekspresja oraz ogrom zdobień i dekoracji.

W 2009 roku, w hołdzie dla profesora Mehoffera władze miasta postanowiły postawić pomnik w formie ławeczki, na której siedzi ów artysta.

Marcin Derucki
Foto: Bartosz Stachowiak

Literatura
Wapiennik-Kossowicz J., Pawlak K., Stachowiak B., „Misterium Józefa Mehoffera w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku”, wyd. Biblioteka Turkoviana, Turek 2008.
ArsMedical - Specjalistyczne Usługi Medyczne - Turek
O Nas   |   Poradnie   |   Cennik   |   Apteki medyczne   |   Lokalizacja ośrodka   |   Kontakt   |   Rejestracja on-line
Projekt i realizacja online24.pl